Press "Enter" to skip to content

Repelent alebo esenciálny olej?

V prírode už od jej počiatku fungujú stále pravidlá. Rastliny si vybudovali svoj vlastný obranný systém, aby ich nezožrali zástupcovia fauny – či už hmyz, škodcovia, zvieratá, alebo aj baktérie či vírusy. Ich prirodzenou ochranou sú esenciálne oleje, ktoré sa tvoria v jednotlivých častiach rastliny. Aróma, ktorú vydávajú, je zároveň istou formou komunikácie medzi nimi, ale aj so svetom zvierat. Každá z nich má svoje špecifické chemické zloženie. Tak, ako my, ľudia, reagujeme na vône, tak je tomu aj v hmyzej ríši.

Napríklad levanduľovú vôňu jedni milujú, iní neznášajú. Mole pred ňou utekajú. Zato čmeliaky či včely ju milujú. Bylinka svojím zložením éterických látok láka k sebe hmyz, ktorý ju opelí, ale zároveň nimi odradí nezvaných hostí. A funguje to odjakživa. Vedeli to aj naše babičky. Mäta, muškát, levanduľa, tymian sú bylinky, ktoré mali stále po ruke. Z diaľok časom pribudol čajovník, známejší pod názvom tea tree oil, citrónová tráva, pačuli či eukalyptus. To všetko fungovalo, aby sa ochránili pred dotieravým hmyzom, prípadne aby vyliečili štípance.

Niektoré z nich účinkujú proti viacerým dotieravcom, iné len voči konkrétnemu hmyzu. Preto je dobré ich kombinovať. Najlepšie je používať ich vo forme esenciálnych olejov, ktoré môžete pridať v podobe pár kvapiek do prevarenej, filtrovanej alebo destilovanej vody v čistom rozprašovači, prípadne ich zamiešať do neutrálneho oleja ako je frakcionovaný kokosový,  jojobový, alebo iný neutrálny olej. Na kožu sa priamo môže aplikovať levanduľový či čajovníkový esenciálny olej. Pridať ho tiež môžete do difuzéra. Keďže olej sa s vodou nezmieša natrvalo, majte na mysli, že pred použitím rozprašovača jeho obsah potrebujete najprv premiešať potrasením.

K základnej domácej výbave proti dotieravému hmyzu a kliešťom patrí levanduľa, peppermint (mäta), tea tree oil, citrón (lemon). Účinnú zmes si môžete vyrobiť sami, alebo si zaobstarať hotovú, a už ju len pridávať do vody, oleja. Dobrú znášanlivosť esenciálnych olejov majú aj alergici, avšak je potrebná opatrnosť. Odporúčam si zaobstarať radšej kvalitnejšie, aj keď o čosi drahšie esenciálne oleje.

 Esenciálne oleje je možné naniesť priamo na kožu, najčastejšie zriedené, ale aj na odev. Najdôležitejšie je nastriekať a natrieť časti, kde najviac pulzuje krv ako zápästia, členky, lakte, pod kolenami, ale aj oblasť triesiel a pod krkom. Ak ste si pripravili repelent do rozprašovača, môžete ním postriekať aj záclony či závesy, aby hmyz nevnikol do miestnosti. Použiť ich môžete nielen ako prevenciu, ale aj na liečbu štípancov, či prisatého kliešťa. Vtedy naň napríklad kvapnite kvapku peppermintového esenciálneho oleja.

Ak uprednostníte prírodnú formu ochrany pred hmyzom, svoje telo ušetríte od ďalšej dávky chemických látok, s ktorými si naše telo musí poradiť. Pečeň i obličky Vám poďakujú. A že to naozaj funguje, dokazuje aj úspech prešovských stredoškolákov, ktorí za repelenty proti kliešťom vyrobených z esenciálnych olejov z muškátového orecha, feniklu či anízu získali ocenenie na najprestížnejšej celosvetovej súťaže mladých vedcov Intel ISEF 2017. Ich úspechu predchádzala mravenčia práca v laboratóriách.

Keď sa teda budete rozhodovať medzi kúpeným repelentom a esenciálnymi olejmi vedzte, že už nejedného človeka, vrátane mňa, aj napriek použitiu klasiky z obchodu poštípali komáre, mušky, či iný dotieravý hmyz. Nič mimoriadne. Hmyz si voči jeho nemennému chemickému zloženiu vzniknutému v laboratóriách, po dlhých rokoch jeho existencie vybudoval odolnosť. Je to podobné, ako keď farmári bojujú so škodcami na rastlinách. Striekajú ich, aby im nezožrali úrodu. Po rokoch musia prísť s niečím novým, aby ochránili svoje polia. Za to prírodná bylinová ochrana je roky nemenná. Možno by sme preto osvedčeným stáročným, ba tisícročným skúsenostiam našich predkov mali dať šancu. U mňa fungujú a vyhrávajú.

Verešpejová Adriana, MVDr.

 

(Visited 446 times, 1 visits today)
%d blogerom sa páči toto: