Press "Enter" to skip to content

Letné vodné radovánky. Pozor na chlór a sinice!

Letné páľavy si priam vyžadujú schladenie v osviežujúcej vode. No kam sa ísť okúpať ak sa chceme vyhnúť prechlórovanej vode na kúpaliskách či baktériám a siniciam v jazerách?

Pri zvažovaní kam sa ísť okúpať, kam si ísť zaplávať máme na Slovensku v zásade dve možnosti (ak nerátame vodný tok) – jazero alebo bazén. Otázkou je, čo je pre človeka prospešnejšie. Zvážte sami…

Kúpalisko

Chlórovanie vody je stále najpoužívanejším spôsobom dezinfekcie úžitkovej a pitnej vody. Odstraňuje a zamedzuje množeniu potenciálne choroboplodných mikroorganizmov vo vode, čo sú jednoznačné prínosy v týchto dňoch najmä na kúpaliskách, v aquaparkoch alebo aj domácich bazénoch. No má aj svoje riziká. V takto upravenej vode vznikajú vedľajšie chemické produkty, ktoré môžu byť zdraviu škodlivé – toxické až karcinogénne. Ale aj chlór sám o sebe vo vode môže spôsobiť zdravotné problémy deťom a citlivejším osobám. Najmä v letných dňoch je riziko vyššie, keď mnohí prevádzkovatelia kúpalísk jeho množstvo v bazénoch zvyšujú z preventívnych dôvodov. Citlivosť na chlór sa môže prejaviť podráždením pokožky, dýchacieho systému alebo aj očných spojiviek.

Jazero

Kvalitu vody možno odhaliť aj voľným okom. Už len farba či zápach vám prezradia, či je vhodná na kúpanie alebo nie. Na kúpajúcich sa tu môžu číhať premnožené sinice, ktoré sa spájajú s dýchacími  problémami, kožnými vyrážkami alebo zápalmi spojiviek. Pri prehltnutí takej vody môžu vyvolať aj črevné problémy a kŕče. Netreba zabúdať ani na to, že voľné prírodné zdroje sú prístupné zvieratám a tak táto voda môže byť kontaminovaná ich výlučkami. Človek sa pri kontakte s takouto vodou môže nakaziť baktériou leptospira, ktorá u neho vyvolá leptospirózu. Ochorenie príznakmi pripomína chrípku, niekedy, v závažnejších prípadoch má príznaky zápalu mozgových blán.

Vodnej ploche, do ktorej ideme zmáčať svoje horúčavou unavené telo, treba venovať patričnú pozornosť. Môžete si spraviť malý súkromný test a do priesvitnej nádoby naberiete vodu. Ak po jej odstáti 15-20 minúť nezbadáte na hladine prstenec farebnej hmoty pripomínajúci posekané ihličie alebo zelenú krupicu, voda by mala byť v poriadku. No ešte lepšie je sa presvedčiť u odborníkov. A to platí pre kúpanie na kúpalisku i v prírode. Úrad verejného zdravotníctva prináša aj týždenné aktualizácie stavu prírodných a umelých kúpalísk v kúpacej sezóne.

TU nájdete aj informačný systém o kvalite vody na kúpanie, vrátane mapy a vyhľadávania prírodných a umelých kúpalísk.

-red-

(Visited 340 times, 1 visits today)
%d blogerom sa páči toto: