Press "Enter" to skip to content

‚Pozoruhodná‘ terapia porazila rakovinu prsníka v terminálnom štádiu

Preklad článku Jamesa Gallaghera, korešpondenta zdravia a vedy, BBC News

Život pacientky v terminálnom štádiu rakoviny prsníka zachránila nová priekopnícka liečba, hovoria americkí vedci.

Pozostávala z napumpovania 90 miliárd rakovinu zabíjajúcich imunitných buniek do jej tela.

Judy Perkins zostávali podľa odborníkov tri mesiace života, no o dva roky neskôr nie je v jej tele ani stopa po rakovine.

Tím odborníkov Amerického národného onkologického inštitútu (US National Cancer Institute) hovorí, že liečba je stále experimentálna, no mohla by zmeniť prístup k liečbe všetkých onkologických ochorení.

Judy, ktorá žije na Floride, bola v pokročilom štádiu rakoviny prsníka. Na pečeni  mala nádory veľkosti tenisových loptičiek a rakovina sa jej rozšírila aj do iných častí tela. Nebolo ju možné liečiť konvenčnými terapiami.

Pre BBC povedala: „Približne týždeň po (terapii) som začala niečo cítiť. Mala som nádor na hrudníku a ten sa začal zmenšovať. Po ďalšom týždni alebo dvoch zmizol úplne.“

Pamätá si svoj prvú kontrolu po zákroku, keď „všetci lekári boli neskutočne nadšení a skákali okolo“. Potom jej oznámili, že je pravdepodobne vyliečená.

Teraz vypĺňa svoj život s batohom na chrbte a kajakom. Má za sebou 5-týždňové oboplávanie Floridy.

Živá terapia

Táto technológia je „živým liečivom“ vyrobeným z vlastných buniek pacienta v jednom z popredných svetových centier na výskum rakoviny.

Dr. Steven Rosenberg, šéfchirurg z National Cancer Institute, pre BBC povedal: „Hovoríme o najvyššie možnej personalizácii liečby akú si vieme predstaviť.“

Metóda zostáva stále experimentálnou a vyžaduje oveľa viac testov kým sa bude môcť bežne využívať, ale funguje to takto: začína to poznaním nepriateľa.

Pacientov nádor sa geneticky analyzuje s cieľom identifikovať zriedkavé zmeny, ktoré by rakovinu zviditeľnili pre imunitný systém. Zo 62 genetických abnormalít u tejto konkrétnej pacientky, boli len štyri potenciálnymi líniami útoku.

Pacientov imunitný systém na nádor útočil, no svoj boj  medzi bielymi krvinkami a rakovinou prehrával. Vedci teda preskúmali biele krvinky pacientky a extrahovali tie, ktoré boli schopné zaútočiť na rakovinu. Tieto potom v laboratóriu namnožili do obrovských množstiev. Do tela 49-ročnej pacientky vložili okolo 90 miliárd útoku schopných krviniek, spolu s liekmi zabraňujúcimi vypnutie imunitného systému. Dr. Rosenberg povedal: „Samotné mutácie, ktoré spôsobujú rakovinu, sa stali jej achillovou pätou.“

‚Zmena paradigmy‘

Toto sú výsledky jediného pacienta. Na potvrdenie zistení bude ešte potrebných oveľa viac skúšok. Problémom imunoterapie bolo doteraz to, že pôsobivo fungovala len pri niektorých onkologických pacientoch, ale väčšina z nej prínos nemala.

Dr Rosenberg dodal: „Je to experimentálna liečba a my sa učíme ako to robiť. No potenciálne je aplikovateľná na akúkoľvek rakovinu. Ešte sa musí vykonať veľa práce, ale má potenciál zmeniť paradigmu liečby rakoviny –  jedinečný liek pre každého onkologického pacienta. Tak odlišné od akéhokoľvek iného druhu liečby.“

Detaily publikoval časopis Nature Medicine.

V komentári k týmto výsledkom Dr. Simon Vincent, riaditeľ výskum v Breast Cancer Now (poznámka red.: najväčšia charitatívna organizácia na výskum rakoviny prsníka vo Veľkej Británii) povedal, že výskum bol „svetovej triedy“. Ako povedal pre BBC: „Myslíme si, že je to pozoruhodný výsledok. Je to prvá príležitosť vidieť takýto typ imunoterapie v najbežnejšom druhu rakoviny prsníka v okamihu, keď bola testovaná iba u jedného pacienta. Ešte je veľa práce pred nami, ale potenciálne by mohla otvoriť celú novú oblasť terapie pre veľké množstvo ľudí.“

 

(Visited 460 times, 1 visits today)
%d blogerom sa páči toto: