Press "Enter" to skip to content

5 ďalších útokov estrogénu. Tentoraz ukrytého v domácnostiach.

Hormonálna rovnováha v organizme človeka je predpokladom jeho zdravého fungovania. Jej narušenie a jednostranné preťaženie môže mať fatálne následky. Štúdie na zvieratách ukazujú, že „environmentálne estrogény“ z prostredia, môžu pôsobiť nepredvídateľne a navyše oveľa účinnejšie, keď navzájom reagujú. To znie alarmujúco, vzhľadom na zmes všetkého, čo denne vdychujeme, absorbujeme a vstrebávame. Čo to môže vyvolať v našom tele? (1)

Estrogénový útok č. 1:

Dve bežné domáce chemikálie – BPA a ich BPA-free príbuzné látky ako BPS – majú v tele schopnosť vyvolať účinky ako estrogén. Toxické na BPA je práve preťaženie estrogénom, ktorý môže spôsobiť premenu normálnych buniek v prsníku na rakovinové. (2) Má však súvis aj s rakovinou prostaty, nedostatkom vitamínu D a ďalšími ochoreniami.  

Kde všade možno BPA nájsť:

 • Pokladničné doklady
 • Konzervované potraviny a nápoje
 • Polykarbonátové fľaše na vodu

Spozornieť ale treba aj pri označení “BPA-free”. Veľa produktov, ktoré sú takto označené,  obsahuje estrogénového príbuzného BPA, chemikáliu označenú ako BPS. V roku 2013 sa zistilo, že BPS narúša normálnu funkciu prirodzených estrogénových receptorov bunky v organizme, čo môže spôsobiť napríklad obezitu a diabetes typu 2, astmu, vrodené chyby alebo dokonca rakovinu. (3)

Estrogénový útok č. 2: ftaláty

Ftaláty sú prepojené snáď so všetkými možnými druhmi zdravotných problémov. Na jeden z nich by však bolo treba osobitne poukázať – rakovina prostaty. (4)

Kde všade sa ftaláty skrývajú?

 • v syntetických vôňach vrátane sviečok a produktoch osobnej hygieny;
 • v make-upe (drží dlhšie na tvári);
 • vinylových sprchových závesoch, podlahe a  ďalších…;
 • vo výrobkoch na pranie;
 • v lakoch na nechty;
 • ale aj v plastových  baliacich fóliách;

Estrogénový útok č. 3: ropné & plynové chemikálie

Na Slovensku nie veľmi pravdepodobný, no predsa sú oblasti, ktorých sa to dotýka.  Zdravotné nebezpečenstvo nesie so sebou spôsob ťažby ropy a zemného plynu – frakovanie. Endokrinný systém človeka narúšajú nielen samotné chemikálie, ktoré sa pri ťažbe používajú, ale ich účinok sa znásobuje vzájomných reagovaním týchto látok. V procese frakovania sa využíva okolo 1000 rôznych chemikálií vrátane najmenej 100 takých, ktoré sú označené ako hormonálne disruptory (t.j. narúšajú hormonálnu rovnováhu organizmu). A mnohé z nich sa dostávajú aj do lokálnych vodných zdrojov v blízkosti miesta ťažby. (5, 6)

Ešte jedna poznámka: Napriek tomu, že sa zemný plyn spaľuje čistejšie ako uhlie, vedci varujú, že zmenu klímy ovplyvňuje frakovanie rovnako alebo dokonca viac ako spaľovanie uhlia. (7)

Estrogénový útok č. 4: Antikoncepcia

Antikoncepčné tabletky na kontrolu pôrodnosti obsahujú vysoké hladiny estrogénu, to je zrejmé známe. Zatiaľ čo však estrogén zabraňuje otehotneniu, etinylestradiol sa rozpadá v odpadovej vode v toalete po spláchnutí. Výsledkom sú zložky podobné estrogénu v povrchových vodách. A tie (etinylestradiol) pôsobia už aj v skutočne malých dávkach. Ekológovia už teraz upozorňujú, že v takto kontaminovaných vodách, je možné badať feminizáciu rýb a obojživelníkov. Látka môže demaskulinizovať samčekov a viesť k obojpohlavnosti rýb. (Samčekovia, ktorí sa zmenili na obojpohlavných, produkujú v semenníkoch vajíčka. To nie je normálne!) (8)

Estrogénový útok č. 5: Niektoré éterické oleje

Nie všetky éterické oleje sú vhodné pre každého. Dôvodom je ich schopnosť ovplyvňovať hormóny. V roku 2007 bola zverejnená štúdia, ktorá popisovala slabú estrogénnu aktivitu čajovníkového (tea tree) a levanduľového oleja. Javili sa ako príčina rastu prsníkov predpubertálnych chlapcov. (9) Niektoré oleje dokážu dokonca urýchliť kontrakcie v tehotenstve, čiže nie sú vhodné pre budúce matky.

Vybrané esenciálne oleje s estrogénnymi účinkami:

 • Jazmínový olej
 • Olej zo šalvie lúčnej
 • Muškátový olej (10)
 • Levanduľový olej
 • Tea tree olej (11)

Xenoestrogény sú „enviromentálne estrogény“, ktoré môžu byť prírodné alebo syntetické. Fušujú do práce prirodzených estrogénov v tele a podporujú vznik rôznych zdravotných problémov.
Fytoestrogény, ktoré sa prirodzene nachádzajúce v niektorých potravinách a nápojoch, sa v určitých situáciách môžu pôsobiť škodlivo i užitočne.

 

Poznámka na záver:

Dobrou správou však je, že spôsoby ako účinne znížiť množstvo estrogénu podobných zložiek v strave a rôznych prípravkoch, existujú. Prinášame zopár tipov:  Čítať a počúvať správy o tom, čo všetko by sme mali a nemali jesť, čomu by sme sa mali radšej vyhnúť v domácnostiach a čo nepoužívať, môže byť pomerne frustrujúce. Navyše , keď sú  to niekedy  informácie aj protichodné… Odstrániť pri čítaní marketingový nános výrobcov čohokoľvek nedokáže každý a navyše –  nie hneď. Problém pre naše zdravie nespočíva v jednotlivom produkte s chemickou zložkou hoc v povolenej norme, alebo jednorazovom „požití“, ale práve v dlhodobom a kumulovanom vystavovaní sa hormonálnym útokom zo všetkých strán.

 • Zdravý metabolizmus estrogénu podporuje podľa KeepaBreast.org, diindolylmetán, alebo DIM. Nachádza sa v kapustovitej zelenine ako kapusta, brokolica, karfiol, horčičné semená a ružičkový kel. Kalcium D-glukarát zas znižuje celkovú hladinu estrogénu a okrem kapustovitej zeleniny sa vyskytuje v citrusových plodoch a tekvicovitých rastlinách ako uhorky, tekvica, melón a cuketa.
 • Vynikajúcimi pomocníkmi sú pestrec mariánsky a púpava. Podporia detoxikáciu organizmu a pečene.
 • Cvičenie a obmedzenie spracovaných potravín a cukrov pomôže znížiť telesný tuk na zdravú úroveň.
 • Pozor aj na nadbytočný viscerálny tuk – vyrába viac estrogénu v tele.
 • Na pitie i umývanie uprednostnite radšej filtrovanú vodu.
 • Vyhýbajte sa plastom ako sa len dá. Najmä plasty očíslované ako 3, 6 a 7 sú hormonálnymi disruptormi. (12)
 • Vyberte si radšej fľašu zo skla alebo nehrdzavejúcej ocele. To isté platí aj pre nádoby na jedlo – najmä tie z ohrievateľného plastu do umývačky a mikrovlnnej rúry.
 • Kuchynskému riadu s nepriľnavou vrstvou sa radšej vyhnite. Namiesto toho použite  radšej liatinové, alebo z nehrdzavejúcej ocele, skla alebo medi (Aj keď tu pozor na nadmerný príjem medi. Tu je lepšie voliť riad s medeným povrchom zvonku a nehrdzavejúcou oceľou vo vnútri.)
 • Pokiaľ sa dá, v domácnostiach sa vyhnite vinylu – sprchové závesy, podlaha, voľte radšej prírodné materiály.
 • Pri výbere potravín siahnite radšej po čerstvých alebo mrazených surovinách ako konzervovanom jedle, polotovaroch či nápojoch.
 • „Nezbierajte“ pokladničné doklady a zvoľte e-mailové potvrdenia vždy, keď je to možné. Neukladajte účty do kabelky alebo vrecka.
 • Vyberajte organické alebo non-GMO potraviny, najmä ak obsahujú kukuricu alebo sóju.
 • Vyhnite sa parfumovaným výrobkom vrátane osviežovačov vzduchu, tavených voskov, produktov osobnej hygieny.
 • Namiesto parfumovaných aviváží v plákaní použite radšej štvrť šálky bieleho octu.
 • Používajte kokosový, olivový alebo avokádový olej namiesto rastlinných olejov. Tie často obsahujú vysoko estrogénové potravinové aditíva.
 • Vyberajte radšej tučné ryby, ako sú tichomorské sardinky alebo voľne žijúce aljašské tuniaky, miesto mäkkýšov.
 • Vyhnite sa mliečnym výrobkom alebo použite organické, od zvierat kŕmených trávou, prípadne kyslomliečne výrobky. Odporúča sa kozie mlieko, ktoré je v porovnaní s kravským ľahšie stráviteľné, obsahuje menej alergénnych proteínov, viac minerálov, vitamínu A… Pravidelná konzumácia kozieho mlieka zvyšuje schopnosť organizmu zužitkovať železo a regenerovať hemoglobín. Je to bezpečný a prirodzený spôsob liečby osteoporózy a anémie. Vysokou hladinou zinku a selénu pôsobí preventívne voči neurodegeneratívnym ochoreniam.

 Spracované zo zdrojov www.draxe.com

(Visited 372 times, 1 visits today)
%d blogerom sa páči toto: