Press "Enter" to skip to content

Extrakt z imela víťazí nad chemoterapiou pri rakovine hrubého čreva

Okrem tradičného vianočného bozkávania sa, má imelo bohatú históriu liečebného využitia v starovekých kultúrach. Niektorí moderní vedci skúmajú jeho využitie na liečbu rakoviny hrubého čreva.

Preklad článku publikovaného na GreenMedInfo.com 

25. decembra 2017
Autor:  GreenMedInfo Research Group
Copyright: GreenMedInfo LLC, 2017
S povolením GreenMedInfo. Ak chcete získavať viac informácií zo stránky, prihláste sa na odoberanie newslettra http://www.greenmedinfo.com/greenmed/newsletter.

Pôvod tradície bozkávania sa na Vianoce pod imelom sa dá vysledovať až k starobylým škandinávskym pravidlám vojny. Podľa nich musia nepriatelia, ktorí sa ocitnú pod imelom, zložiť zbrane na zvyšok dňa.

Pravidlo mieru viedlo neskôr k vianočnej tradícii bozkávania. Hovorí sa, že mladý muž môže pobozkať dievča pod imelom a zakaždým z halúzky odtrhnúť jednu jedovatú bobuľku. Keď sú už však všetky obraté, bozkávať nesmie.

Okrem vianočného bozkávania sa má imelo aj bohatú históriu liečebného využitia v starovekých kultúrach. V súčasnosti je tiež predmetom výskumu v súvislosti s liečbou rakoviny hrubého čreva.

Experimentálna štúdia s extraktom imela prebiehajúca na univerzite v Adelaide v Austrálii, sa zameriava na imelo ako doplnku alebo náhrady chemoterapie pri liečbe rakoviny hrubého čreva.

Rakovina hrubého čreva je podľa Amerického Centra pre kontrolu chorôb druhou najčastejšou príčinou úmrtia na rakovinu.

Zahra Lotfollahiová, študentka výskumu na univerzite v Adelaide, porovnávala účinnosť troch rôznych typov extraktu z imela a chemoterapie na bunkách rakoviny hrubého čreva. Zistila, že jeden z extraktov imela, z druhu Fraxini (rastie na Jaseňoch) je v porovnaní s chemoterapiou účinnejší pri pôsobení na rakovinové bunky hrubého čreva. Je schopný tiež zvýšiť účinnosť chemoterapie, ak sa používa spolu s ňou. Zistilo sa tiež, že extrakt z imela druhu Fraxini je pre zdravé bunky menej škodlivý.

Európski lekári už dávnejšie považovali výťažky z imela za životaschopnú alternatívu liečby rôznych typov rakoviny. V Európe je už použitie extraktu z imela pre liečbu pacientov trpiacich rakovinou hrubého čreva povolené, ale v Spojených štátoch zatiaľ nie.¹

Jedna nemecká štúdia z roku 2002, ktorú publikoval časopis Alternative Therapies in Health and Medicine, sa zamerala na účinky Iscadoru, ďalšieho extraktu z imela, na vzorke viac ako 10 000 pacientov. Vedci zistili, že pacienti trpiaci rakovinou hrubého čreva, konečníka, žalúdka a prsníka, ktorých liečili extraktom z Iscadoru prežívali o 40% dlhšie ako kontrolná skupina.

Iscador sa všeobecne považuje za doplnkovú liečbu rakoviny. Výskumníci však uviedli, že ide o najbežnejšie používanú onkologickú drogu v Nemecku.

Nasledujúca štúdia zistila, že extrakt z imela môže zlepšiť celkové prežitie pacientov s rakovinou vaječníkov.

Štúdia z roku 2010 ukázala, že imelo môže pôsobiť synergicky s chemoterapiou pri liečbe rakoviny pankreasu.

Liečivé imelo sa už tradične používalo ako antispazmodikum pri liečbe dusivého, kŕčovitého kašľa a astmatických záchvatov. Používa sa tiež na liečbu epilepsie, čkania, tráviacich a maternicových kŕčov.

Herečka Suzanne Somers upriamila pozornosť na protirakovinové vlastnosti imela, keď sa počas liečby rakoviny prsníka rozhodla pre liečbu Iscadorom namiesto chemoterapie. Napísala o tom v knihe Knockout: Rozhovory s lekármi, ktorí liečia rakovinu.

________________________________

¹Poznámka redakcie:

V Európe sú dostupné dva prípravky z výťažkov imela: Helixor a Iscador. Ani jeden z nich však na Slovensku registrovaný nie je. Viac informácií získate na stránkach výrobcov  Helixor Heilmittel GmbH a Iscador AG.

(Visited 1 002 times, 1 visits today)
%d blogerom sa páči toto: